Окръжен съд - Хасково измени мярка за неотклонение "задържане под стража" - хероин
Днес, 08.02.2022 г., в Окръжен съд – Хасково се разгледа частно наказателно дело, образувано по искане за изменение на мярка за неотклонение срещу определение по ЧНД № 560 /2021 г. на Окръжен съд – Хасково, с което по отношение на обвиняемия Б.Е., на 47 г., турски гражданин, е взета най - тежката мярка за процесуална принуда „задържане под стража“. Б. Е. е обвинен за това, че на 24.09.2021 г. През ГКПП „Капитан Андреево“ без надлежно разрешително е пренесъл през границата на страната от Р Турция е Р България високорисково наркотично вещество – хероин с общо брутно тегло 39, 710 кг на стойност 3 573 900 лв., като предметът на контрабандата е в особено големи размери и случаят е особено тежък.
В съдебна зала представителят на Окръжна прокуратура – Хасково изрази становище, че от момента на първоначалното вземане на мярка за неотклонение по делото са настъпили нови обстоятелства, които по същество налагат ревизия на взетата най - тежката мярка „задържане под стража“. Същият пледира обжалваното определение да бъде отменено и съдът да вземе по–лека мярка за неотклонение, поради достатъчния обем доказателства, събрани за разкриване на обективната истина.
В мотивите си съдът достигна до извод, че досъдебното производство е в своя краен етап, като са събрани всички доказателства и доказателствени средства, които не налагат продължаването на най-тежката мярка за процесуална принуда. От друга страна, се установява, че за по-малко от четири месеца са извършени редица процесуално-следствени действия, които според съда не подкрепят в достатъчна степен обоснованото предположение, което да обоснове продължаването на мярката за процесуална принуда „задържане под стража“. Допълнително съдът прие, че единствено и само от тежестта на предвиденото от закона наказание за престъплението, в което Б.Е. е обвинен, не може да наложи извод за опасност същият да извърши друго престъпление. Отчита се и обстоятелството, че обвиняемият Б.Е. в граждански брак с лице, което е българска гражданка, както и че същата има постоянен адрес в РБ. С тези съображения съдът стигна до извода, че подходящата мярка, която да гарантира своевременното приключване на наказателното производство с участието на обвиняемия е „домашен арест“.
Определението подлежи на обжалване и протест пред Апелативен съд – Пловдив в 3 - дневен срок, считано от датата на постановяването и обявяването му в съдебно заседание, като в случай на постъпила жалба и/или протест, делото е насрочено за разглеждане от Апелативен съд – Пловдив на 15.02.2022 г. от 10.30 ч.