Окръжен съд - Хасково взе МЗН "задържане под стража" на български гражданин за нарушаване правилата за движение по пътищата и причиняване на смърт
Днес, 22.06.2022 г., в с определение на Окръжен съд – Хасково в открито съдебно заседание, по частно наказателно дело, по постъпило искане на Окръжна прокуратура – Хасково бе взета мярка за неотклонение „Задържане под стража“ по отношение на Х.Н.Ч., на 28 г.,български гражданин, за това, че на 20.07.2022 г. в с.Жълти бряг, общ. Стамболово, при управление на моторно превозно средство – лек автомобил марка „Опел“, в пияно състояние с 1,04 промила на хиляда в кръвта, установено с техническо средство Дрегер, и без да има необходимата правоспособност нарушил правилата за движение – по чл. 20, ал. 2 от ЗДвП., в резултат на което по непредпазливост причинил смъртта на А.Х.Д на 65 г., като деецът е избягал от местопроизшествието - престъпление по чл. 343, ал.3, б.“Б“, предл. 1-во, вр. с ал.1, вр. чл. 342, ал. 1 от НК.
Съдът прие наличието на обосновано предположение по смисъла на чл. 63, ал. 1 от НПК обвиняемият да е извършил престъплението, за което е привлечен към наказателна отговорност, за което се предвижда наказание „лишаване от свобода“ за срок от три до петнадесет години. От събраните към настоящия момент на досъдебното производство доказателства, показанията на разпитаните свидетели и веществени доказателства се установява, че обвиняемият е извършил престъплението. Съдът отчита, че личността на обвиняемия се отличава с висока степен на обществена опасност тъй като е установено, че многократно е извършвал нарушения на правилата за движение по пътищата, като от тях 10 пъти е бил санкциониран за управление на МПС без правоспособност. Тези нарушения са извършвани за период от 10 години и повече. Установява се, че е осъждан два пъти, като едното от тях за управление на моторно превозно без правоспособност, за което е реабилитиран. Въпреки осъжданията и санкционирането му по административен ред, същите не са изиграли възпитателна въздействие върху него. Съдът намира, че е налице реална опасност да се укрие или да извърши престъпление като в тази насока взе предвид тежестта на извършеното деяние и предвиденото за него наказание.
Тези обстоятелства, взети в своята съвкупност, обусловиха извода на съда, че единствено мярката за неотклонение „задържане под стража“ се явява адекватна на целите на закона – да се осигури присъствието на обвиняемия в производството и при извършване на процесуалните действия по разследване.
Определението подлежи на обжалване и протест пред Апелативен съд – Пловдив в 3 - дневен срок, считано от датата на постановяването и обявяването му в съдебно заседание, като в случай на постъпила жалба и/или протест, делото е насрочено за разглеждане от Апелативен съд – Пловдив на 28.07.2022 г. от 10 ч.