Окръжен съд - Хасково взе МЗН "задържане под стража" за опит за пренасяне на марихуана през границата на страната
Днес, 19.01.2023 г., в с определение на Окръжен съд – Хасково в открито съдебно заседание, по частно наказателно дело, по постъпило искане на Окръжна прокуратура – Хасково бе взета мярка за неотклонение „Задържане под стража“ по отношение на З.Д.Д., на 35 г., и Х.Д.А., на 46 г., за това, че на 15.01.2023 г. на ГКПП - Капитан Андреево, общ. Свиленград, обл. Хасково, в съучастие като извършители с лек автомобил, марка „Форд“, без надлежно разрешително направили опит да пренесат през границата на страната от Република България в Република Турция високорисково наркотично вещество – марихуана, с общо бруто тегло 4 килограма и 820 грама и на обща стойност 19 280 лева, като деянието е останало недовършено по независещи от тях причини - престъпление по чл.242, ал.2,вр. чл. 20 ал.2, вр. чл.18, ал.1 от Наказателния кодекс.
Съдът прие наличието на обосновано предположение по смисъла на чл. 63, ал. 1 от НПК, че обвиняемите са извършили престъплението, за което са привлечени към наказателна отговорност за тежко умишлено престъпление, за което се предвижда наказание „Лишаване от свобода“ от 10 г. до 15 г. и „Глоба“ до 100 000 лева. От събраните към настоящия момент на досъдебното производство доказателства, показанията на разпитаните свидетели и веществени доказателства се установява, че З.Д. и Х.А. са извършили престъплението, за което са привлечени към наказателна отговорност. Съдът намира, че е налице реална опасност да се укрият или да извършат престъпление като в тази насока взе предвид, честите пътувания на двамата обвиняеми заедно извън територията на страната, което дава индикации, че същите не могат да бъдат намерени на посочените от тях адреси. З.Д. и Х. А. не дават обяснения пред разследващите органи и имат адресна регистрация в едно и също населено място, което води до извода, че същите са се познавали. Независимо, че по делото са извършени множество действия по разследването, е наложително да се гарантира неотклоняването на двамата обвиняеми, с цел участието им в бъдещи такива.
Тези обстоятелства, взети в своята съвкупност, обусловиха извода на съда, че единствено мярката за неотклонение „задържане под стража“ се явява адекватна на целите на закона – да се осигури присъствието на обвиняемите в производството и при извършване на процесуалните действия по разследване.
Определението подлежи на обжалване и протест пред Апелативен съд – Пловдив в 3 - дневен срок, считано от датата на постановяването и обявяването му в съдебно заседание, като в случай на постъпила жалба и/или протест, делото е насрочено за разглеждане от Апелативен съд – Пловдив на 26.01.2023 г. от 10 ч.