Окръжен съд - Хасково взе МЗН "Гаранция в пари" на турски гражданин за контрабанда
Днес, 23.01.2023 г., в с определение на Окръжен съд – Хасково в открито съдебно заседание, по частно наказателно дело, по постъпило искане на Окръжна прокуратура – Хасково бе взета мярка за неотклонение „Гаранция в пари“ по отношение на Е.Т.Т., на 46 г., турски гражданин. В периода от месец октомври 2009 г. до месец юли 2010 г. е доказана мащабна дейност по контрабандиране на акцизни стоки – цигари, осъществявана от турски граждани – шофьори на 51 камиона, едно от които е Е.Т.Т. По отношение на него е повдигнато обвинение, за това, че при условията на продължавано престъпление за периода от месец ноември 2009 г. до месец март 2010 г., в съучастие като извършител с други неустановени лица, чрез използване на документи с невярно съдържание /транзитни декларации, международни товарителници и фактури/ е пренесъл през границата на страната, без надлежно разрешително, стоки за търговски цели, а именно 2 681 000 кутии цигари / различни марки / на обща стойност 10 724 000 лева, като предметът на контрабандата е в особено големи размери и случаят е особено тежък. - престъпление по чл. 242, ал.4, предл. 1-во, вр. ал.1, б.“б“ и б. „д“, вр. с чл. 20, ал. 2, вр. с ал. 1, вр. с чл. 26 ал.1 от Наказателния кодекс, за което се предвижда наказание „Лишаване от свобода“ за срок от 5 до 15 години и „Глоба“ от 50 000 до 200 000 лева.
Съдът прие, че не са събрани достатъчно данни обвиняемият да е знаел за извършената документална дейност. Също така показанията на митническите служители не се отличават с конкретика. За период от 12 години не е привлечен той като обвиняем, а това се е случило едва на 20.01.2023 г. и това до извода, че не следва да се утежнява положението като обвиняем. В тази насока съдът отчита, че не може да се очаква от шофьорите да познават всички митнически правила за превозваните от тях стоки. Допълнително се взе предвид, че за период от 12 години няма данни Е.Т. да се укривал и да е извършвал престъпление. Същият живее на територията на европейския съюз и може да бъде намерено за нуждите на наказателното производство.
С тези съображения съдът прецени, че подходяща мярка за неотклонение е „Гаранция в пари“ и с оглед на финансовото и материално състояние на Е.Т. определи нейният размер на 5 000 лева.
Определението подлежи на обжалване и протест пред Апелативен съд – Пловдив в 3 - дневен срок, считано от датата на постановяването и обявяването му в съдебно заседание, като в случай на постъпила жалба и/или протест, делото е насрочено за разглеждане от Апелативен съд – Пловдив на 31.01.2023 г. от 10 ч.