Окръжен съд - Хасково взе МЗН "Задържане под стража" за превозване на чужди граждани през границата на страната и подкуп
Днес, 18.08.2023 г., с определение на Окръжен съд – Хасково в открито съдебно заседание, по частно наказателно дело, образувано по искане на Окръжна прокуратура – Хасково, бе взета мярка за неотклонение „Задържане под стража“ по отношение на лицето Б.Ш., на 55 г., турски гражданин, за това, че на 15.08.2023 г. през ГКПП „Капитан Андреево“ с товарен автомобил, превел през ганицата на страната от Р Турция в Р България чужди градани – двама граждани на Р Турция, без разрешение на надлежните органи на властта - престъпление по чл. 280, ал.2, т.3 и т. 4, вр. ал. 1 от Наказателния кодекс.
Същият е обвинен и за това, че на 15.08.2023 г. на ГКПП „Капитан Андреево“ дал дар /подкуп/ – парична сума в размер на 205 евро с левова равностойност 400.94 лева на длъжностно лице – полицейски орган, за да не извърши задължението си по служба - по чл. 102 ал. 1 т. 2 от ЗМвР, като го пропусне да премине с товарния автомобил и намиращите се в него чужди граждани – престъпление по чл. 304а, вр. чл. 304 ал. 1 от НК.
Съдът прие наличието на обосновано предположение по смисъла на чл. 63, ал. 1 от НПК, че обвиняемият е извършил престъплението, за което е привлечен към наказателна отговорност за тежки умишлени престъпления, като за първото се предвижда наказание „Лишаване от свобода“ от 3 г. до 10 г. и „Глоба“ от 10 000 до 30 000 лева и конфискация на част или цялото имущество, а за второто извършено деяние се предвижда наказание „Лишаване от свобода“ до 10 г. и „Глоба“ до 15 000 лева. Според съда са налице и останалите две предпоставки, а именно реална опасност от укриване и извършване на престъпление. Обвиняемото лице е чужд гражданин, няма постоянен адрес на територията на Р България, няма трайна уседналост и връзки в страната ни. Същият работи като шофьор на ТИР и е запознат с режима на преминаване на границите. От справката за съдимост е видно, че Б.Ш. е с предходно осъждане от 2016 г. за преминаване незаконно през границата на страната.
Тези обстоятелства, взети в своята съвкупност, обусловиха извода на съда, че единствено мярката за неотклонение „Задържане под стража“ се явява адекватна на целите на закона – да се осигури присъствието на обвиняемия в производството и при извършване на процесуалните действия по разследване.
Определението подлежи на обжалване и протест пред Апелативен съд – Пловдив в 3 - дневен срок, считано от датата на постановяването и обявяването му в съдебно заседание, като в случай на постъпила жалба и/или протест, делото е насрочено за разглеждане от Апелативен съд – Пловдив на 24.08.2023 г. от 10 ч.