Окръжен съд - Хасково взе МЗН "Задържане под стража" за опит за контрабанда на коноп
Днес, 16.10.2023 г., в с определение на Окръжен съд – Хасково в открито съдебно заседание, по частно наказателно дело, по постъпило искане на Окръжна прокуратура – Хасково бе взета мярка за неотклонение „Задържане под стража“ по отношение на Д.М. на 42 г. и Р.К., на 57 г., за това, че на 13.10.2023 г. на ГКПП-Капитан Андреево, обл. Хасково, в съучастие помежду си, с лек автомобил с българска регистрация, без надлежно разрешително направили опит да пренесат през границата на страната от Република България в Република Турция високорисково наркотично вещество – коноп (канабис, марихуана) с общо бруто тегло 4,422 килограма на стойност 70 752 лева, като деянието е останало недовършено по независещи от тях причини – престъпление по чл. 242, ал. 2, предл.1-во, вр. чл. 18, ал.1, вр. чл.20 от Наказателния кодекс.
Съдът прие наличието на обосновано предположение по смисъла на чл. 63, ал. 1 от НПК, че обвиняемите са извършили престъплението, за което са привлечени към наказателна отговорност за тежко умишлено престъпление, за което се предвижда наказание „Лишаване от свобода“ от 10 г. до 15 г. и „Глоба“ от 100 000 до 200 000 лева. От събраните към настоящия момент на досъдебното производство доказателства, от протоколи за претърсване и изземване, разпитаните свидетели и веществени доказателства се установява, че двамата са автори на престъплението, за което са привлечени към наказателна отговорност. Съдът взе предвид механизма на извършеното престъпление, което сочи високата степен на обществена опасност на деянието. Съдът намира, че е налице реална опасност да се укрият или да извършат престъпление, като в тази насока взе предвид лошите характеристични данни на двамата обвиняеми. От приложената справка за съдимост Р.К. е с неколкократни осъждания, което го характеризира като лице с трайно установени престъпни нагласи. Въпреки, че двамата са трудово заети и имат постоянен адрес на територията на страната, справката за задгранични пътувания сочи за чести пътувания на двамата извън страната.
Тези обстоятелства, взети в своята съвкупност, обусловиха извода на съда, че единствено мярката за неотклонение „задържане под стража“ се явява адекватна на целите на закона – да се осигури присъствието на обвиняемите в производството и при извършване на процесуалните действия по разследване.
Определението подлежи на обжалване и протест пред Апелативен съд – Пловдив в 3 - дневен срок, считано от датата на постановяването и обявяването му в съдебно заседание, като в случай на постъпила жалба и/или протест, делото е насрочено за разглеждане от Апелативен съд – Пловдив на 24.10.2023 г. от 10 ч.